Tutuklu Nihat Akgün’e ‘erkek kimliği’ dayatıldı.

İskenderun Cezaevi’nden izinli olarak çıkan LGBTİ Nihat Akgün, cinsel kimliği nedeniyle tek hücrede tutulduğunu ve kendisine erkek olmayı dayatıldığını söyledi.
İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevinde bir yıldır kalan LGBTİ Nihat Akgün, cinsel kimliği nedeniyle cezaevinde maruz kaldığı hak ihlallerine dikkat çekti. Cinsel kimliği nedeniyle tek kişilik hücrede tutulduğunu aktaran Akgün, birçok haktan mahrum kaldığını söyledi.

AYAKTA SAYIM DAYATILDI 

Günde bir saat havalandırmaya çıkarıldığını, sosyal etkinliklere ve kurslara katılamadığının altını çizen Akgün, gardiyanların askeri nizamda sayım dayattığını, “arama” adı altında yapılan hücre baskınlarında hakaret ve tacizlerine maruz kaldığını söyledi. Akgün, kantinde satılan kimi temizlik ürünlerinin kendisine verilmediğini belirtti.
Bir saatlik olan aile görüşmelerinin gardiyanlarca keyfi bir şekilde engellendiğine değinen Akgün, kendisi gibi diğer tutukluların da ciddi hak ihlallerine maruz kaldığını ve hasta tutukluların tedavi edilmediğini ifade etti.

Bir LGBTİ olarak bu ülkede yaşamanın zor olduğunu vurgulayan Akgün, toplumun kendilerini cinsel kimlikleri nedeniyle kabul etmediğini belirterek, “Hep vardık. Hep var olacağız. Her yerdeyiz. Alışın bize” dedi.

LGBTİ’LERE HÜCRE KOŞULLARI 

Akgün’ün avukatı Mehtap Sert de, Akgün’ün LGBTİ olması nedeniyle kendisine hücre koşullarının dayatıldığını aktardı. Cezaevi personelinin hakkı olmamasına rağmen Akgün’e erkek kimliğini dayattığını aktaran Sert, Akgün ile birlikte ailesinin de personel tarafından teşhir edilerek hak ihlaline maruz bırakıldığını vurguladı.
MA / Hamdullah Kesen

Bir Cevap Yazın