Trans Erkek Ameliyatında Merak Edilen Konular

Öncelikle cinsiyet geçiş operasyonu için gerekli adımlardan kısaca söz etmiştik okumayanlar için linkimize tıklayınız.

1. 18 Yaşından önce sürece başlayabilir miyim?

 18 yaşından önce psikolog ile görüşebilirsiniz sürece başlanır ama resmi sürece 18 yaşını doldurduktan sonra başlayabilirsiniz. (Mahkeme olayları)

2. Göğüs ameliyatını ne zaman olabilirim?

Göğüs ameliyatı mahkeme kararından sonra tedavisine başlamadan ücretsiz ameliyat olabilirsiniz. (ücretsiz göğüs ameliyatları devlet hastanelerinde oluyor ben önermiyorum) Özelde de durum aynı rapora ihtiyacınız yok parayı verip hormona başlamadan ameliyat olabilirsiniz.

Özellerde fiyat 6 binden başlıyor.

3. Penis ameliyatını ne zaman olabilirim?

Hormon tedavisinden önce penis ameliyatı olamazsınız. En çok merak edilen konu penis ameliyatı ve ameliyat sonrası bunun için ayrı bir yazıda bahsetmek istiyorum çok detaylı bir konu. 

Ameliyat ücreti ise 150 binden başlıyor.

4. Penis ameliyatı sonrası haz alınıyor mu?

Bu konu çok muamma. Haz alanda var almayanda ama Türkiye de penis ameliyatı iyi değil. Ameliyatta klitoris yapısı korunursa protez penisi buraya yerleştiriyorlar, dolayısıyla klitoral orgazm yaşanabiliyor. Zaten araştırmalara göre haz almak zihinsel bir eylem.

5. Bu süreç ne zaman bitiyor?

İlk başlangıçtan ameliyatların bitimine kadar olan süreç iyileşme sürecine göre değişiklik gösterebilir ama ortalama 1.5 yıl – 2.5 yıl arası.

6. Kimlik almak için Penis ameliyatı olmak mı gerekiyor?

Mahkemeye göre değişiklik gösterebilir bazı hakimler bunu sormuş ve olması gerektiğini söylemiş ama ameliyat olmayan arkadaşların % 90 ‘nı bu kimliğini aldı.

7. Göğüs ameliyatından sonra iz kalıyor mu ? His kaybı yaşanıyor mu?

Bu her ne kadar doktora bağlı bir durum olsa da yöntemde önemli. Küçük bedenlerde meme ucunu kesip dokular alınıyor. Büyük bedenlerde meme altından kesilip dokular alınıyor daha büyük bir iz bırakabilir. Meme ameliyatı sonrası memnun olmayan,  his kaybı yaşayan arkadaşlarda fazla o yüzden doktor çok önemli eğer doktorunuz iyiyse his kaybı yaşanmaz. Gittiğiniz doktorun çalışmalarını görmeden ameliyata girmeyiniz.

8. Psikiyatri süreci nasıl?

1 yılda 4 kez psikiyatriye gidiyosunuz. İlk gidişinizde bu sürecin nasıl işlediğini doktorunuz size anlatıyor.

9. Çocuğum oluyor mu ?

Penis ameliyatında yumurtalıklar alındığı için olmuyor. İlikten sperm üretme deneyleri hala sürüyor ama penisiniz olsa bile vücut sperm üretemez o yüzden çocuğunuz bu yolla olmaz. Eğer yumurtalıklarınızı duruyorsa 1 yıllık hormon kullanımı içinde hamile kalabiliyorsunuz. 

10. Hormonu ne zaman kullanmaya başlıyoruz?

Sürece başladıktan 6 ay sonra kurul sizi endokrine gönderiyor ve hormona başlıyorsunuz.

11. Memnun olmayanlar eski cinsiyetine kavuşabilir mi?

Zaten bu operasyonların öncesinde psikolojik olarak bir heyet incelemesi yapılıyor. Bu duruma hazır olmadığınızı görürlerse onay alamıyorsunuz. Cinsiyet değiştirenleri anlamayanlar için söylüyorum bu durum ‘ erkek olmak daha iyi hadi ben cinsiyet değiştireyim bari ‘ demekle olunmuyor. Zorlu bir süreç ve bu süreci baştan kabul ediyoruz. 

Cinsiyetini değiştirenlerin %98 i memnun tabi operasyonlardan memnun olmayanlar da var.(penis ameliyatı-meme ameliyatı vb)  O yüzden yine tekrarlıyorum doktorunuz çok önemli. Eski cinsiyete dönmek uzmanların kesinlikle onay vermediği bir durum istisnai durumlar dışında gerçekleştirilmiyor.

Bir Cevap Yazın