Oxford Üniversitesi öğrencilere cinsiyetsiz zamirler kullanmalarını öneriyor

Oxford Üniversitesi, öğrencileri ‘she (kadın) ya da ‘he’ (erkek) yerine cinsiyetsiz zamir “ze’ yi kullanmaya teşvik ediyor.

  • ‘Ze’ genellikle trans bireyler tarafından geleneksel zamirlerin yerine kullanılır.
  • Cinsiyetsiz zamir kullanma hareketi bir öğrenci sendika broşüründe özetlenmiştir.
  • Öğrenciler, zamirlerin kullanılmasının derslere ve seminerlere taşınmasını ümit ediyorlar.

The Sunday Times’ın haberine göre, öğrenciler, ‘ze’ kullanımının üniversite derslerine ve seminerlerine de taşınmasını ümit ediyor. Oxford Üniversitesi davranış kurallarına göre, trans bir bireyi tanımlamak için yanlış zamir kullanılması suç teşkil ediyor.

Bir LGBT hakları aktivisti olan Peter Tatchell,

Cinsiyet ayrımlarını ve engelleri her zaman vurgulamamanın olumlu bir şey olduğunu, düşünüyorum. Kullanmak isteyenler için cinsiyetsiz zamirlerin olması iyi bir şey ama bu mecburi olmamalı. Bu mesele politik olarak haklı olmakla ya da birilerini sansürlemekle ilgili değil. Bu konu, cinsel kimliği değiştirme gerçeğini kabul etmek ve insanların kendilerini erkek ya da kadın olarak tanımlamama hakkına saygı duymakla ilgili. Bu açıdan bakıldığında ‘İnsanlara’ ze ‘seçeneğini vermek, düşünceli, saygılı bir harekettir.

Öğrenci Birliği Sosyal Hizmetler danışmanı Sophie Buck ;

‘Etkinlikler, kendilerini cinsiyetsiz zamirlerle tanıtan konuşmacılarla başlıyor. Bu, birliği kesişim noktası haline getiren inisiyatifin bir parçası.’

Cambridge King’s Koleji’nde bir trans öğrenci olan Franky Sissons;

Cinsiyetsiz zamirler iyi, derslerde de kullanılmalı.

The Mail on Sunday gazetesi yakınlarda öğretmenler ve öğrenciler için hazırlanan ve sadece iki cinsiyetli dil kullanımına karşı çıkan bir rehber kitabın İngiltere’deki okullara dağıtılması gerektiğini yazdı. Bu tür girişimler, potansiyel olarak, transseksüel öğrencileri rahatsız edebilecek durumlarda “erkek” ve “kız” terimlerini kullanmaktan kaçınmayı teşvik ediyor.


Yazar: Mary Kekato
Çeviri: Zeynep Şenel Gencer
Kaynak: Daily Mail


Bir Cevap Yazın