Mutsuz Bir İlişkide Olabileceğine İlişkin İşaretler

Bir ilişkide mutsuzsanız beyniniz ve bedeniniz sinyaller verir. Bu sinyalleri alır almaz muhtemelen ne yapmanız gerektiğini de düşünüyorsunuz. Bazı insanlar mutlu olmadığı halde “Yalnız kalmaktan korkma, reddedilme korkusu ve başarısızlık korkusu” gibi nedenlerden ilişkiye devam ediyor.

1. Ritminizi arttıran tuzu biberi dediğimiz kavgalar kalmamıştır.

 Sağlıklı ilişkilerin hep bir çatışması vardır. Bunlar ufak tefek çok büyümeyen tartışmalar. Kıskançlık gibi .. Bu olmadan, bir ilişkinin duygusal iklimi durgun hale gelebilir.

2. Önceliğiniz arkadaşlarınız olmuştur.

İlişkiniz dışındaki insanlara zaman ayırmak önemli olsa da, onları her zaman eşinizden daha çok görmek isteseniz sorun olur. “İş yerinde iyi bir gün geçirdiğinizde, bir süredir görmediğiniz bir kişiye rastladığınızda, ceketin cebinde 50 lira bulduğunuzda  kime koşup anlatmak istersiniz? Mutlu bir ilişki yaşıyorsanız, oran sizin sevgilinizdir. Eğer değilseniz, muhtemelen başka biri.”

3. Özel anlarınız sona erer.

Çok ufak şeyler bile onu düşündüğünüzü gösterir. Mesela bir satıcının önünden geçtiğinizde hoşunuza giden bir bileklik gördünüz o an aklınıza sevgilinize vermek geçiyorsa ne mutlu size. Birbirinize jest yapmayı kestiğiniz zaman kesinlikle bir sorun vardır.

4. Eleştirilerle boğulursunuz.

Eleştirel yorum veya yargı mahremiyete ağır basarsa, bir ilişkinin iyileşmesi zordur. Sürekli olarak başarısız olduğunuzu hissettiğinde neşeyi nasıl yaşayabilirsiniz? 

5. Minnettarlık en az seviyeye iner.

Birbirinizin güçlü yönlerine ve çabalarına teşekkür etmeyi  bıraktığınızda, eşinizin takdir edeceği şeyleri yapmaya devam etmek için daha az motivasyonu olur  ve bu genellikle hoşnutsuzluk döngüsü yaratır.

6. Cinsel hayatınız eksik.

Seks, her zaman samimiyet eşit olmasa da, çiftlerin birbirlerine olan sevgilerini ve arzularını göstermelerinin bir yolu. Seks olmazsa, çiftin bir kişiyle yakın olmanın rahatsız edici olduğunun bir işareti olabilir.  Bu cinsel tatmin eksikliği ya da duygusal olarak birbirine bağlı hissetmemesinden kaynaklanıyor da olabilir.

7. İlişkin hakkında hep kötüyü düşünürsün.

İlişki hakkındaki yalnızca olumsuz ya da kötü hatıraları anlatabiliyorsanız, bu kötünün iyiden ağır basması anlamına gelebilir. İlişkinizi gözden geçirmenizde fayda var.

8. Kendini çok yalnız hissedersin.

Bir çift, mücadelelerini ve zaferlerini birbirleriyle paylaşmadığında, yaşamlarının ayrıntılarıyla ilgili detayları bilmediğinde kendini yalnız hisseder.

9. Aranızda saygısızlık var.

Tam olarak sevgi dolu bir ilişkide hissetmeyi beklediğiniz gibi olmaz. Şiddete kadar uzanabilir.

10. Karşınızdakini artık umursamıyorsunuz.

Gün içinde neler yaptığını, kiminle olduğunu merak etmiyorsanız onunla buluştuğunuzda konuşacak konularınız kalmadıysa eyvah!

11. Paralel hayatlar yaşıyorsunuz.

Normalinde bütün zamanınızı birlikte geçirmeseniz veya farklı ilgi alanlarınız olsa bile, eşinizin hayatının aktif bir unsuru gibi hissetmelisiniz. Ama siz ve sevgilinizin yaşamlarının kesişmediğini görürseniz, bu birisinin mutsuz olabileceğinin bir göstergesidir. 

12. Kin tutmaya başladınız.

Kin,nefret kendi kendini sabote etmenin yıkıcı bir şeklidir, çünkü amaç insanları uzak tutmaktır. 

13. Biri suçlama oyunu oynuyor.

Çiftler kavga ediyor, ancak her zaman bir taraf suçlanıyorsa, muhtemelen birileri biraz taraflı ya da mantıksız. Bir ilişkide kolayca ‘Özür dilerim’ diyebilmelisiniz.

14. En olmadık şeyden kavgalar çıkartmak

Karşınızdakinin en ufak bir hareketi bile sizin hoşunuza gitmemeye başladıysa bu ilişkileri tehdit eden bir patlamaya dönüşüyor. Her şeye daha fazla tepki gösterip sinirleniyorsunuz.

15. Varlığı rahatsız etmeye başlar.

Tutumdaki değişim işteki kötü bir günden kaynaklanıyor olabilir, ancak bu her zaman bahane olamaz. Sevgiliniz, sizin yanınızda olduğunda güven hissetmeli, gençleşebilmeli ve mutlu anlarla ilgilenebilmelidir. Sürekli olarak bir tavır, öfke veya hoş olmayan bir eğilimleri varsa, bu endişe nedenidir.

16. Başka insanları hayal ediyorsunuz.

Cinsel partnerlerle birlikte olmayı ya da yeni birisiyle tanışmayı hayal etmek mutlaka ”aldatmak” anlamına gelmez, bunun yerine tutku ya da heyecan aramak istediğiniz anlamına gelir. Ancak, düzenli olarak tekrar bekar olarak yaşamayı hayal ediyorsanız ya da düzenli olarak uygulamalarda dolaşan arkadaşlarınızı kıskanıyorsanız bir sıkıntı var.

Bir Cevap Yazın