LGBT Temalı Filmler

1. PRIDE (2014)

1980’ler İngiliteresi’nde, muhafazakar başbakan Margaret Thatcher’ın ülkenin başındadır ve toplumun birçok kesimi büyük baskı altındadır. Bunlar arasında eşcinseller ve işçiler başı çekmektedir. Her şeyden önce, acaba birbirine taban tabana zıt gibi görünen bu iki grup, ortak bir amaç uğruna aynı saflarda yer alabilecek midir?

2. Weekend (2011)

Olabildiğine farklı iki erkeğin kısa bir zaman dilimine sığan birliktelikleri ve birbirlerinin bedenlerine alışma süreçleri, bolca doğaçlama anlarla, asla stilistik olma tuzağına düşmeden, oldukça gerçekçi bir biçimde anlatılıyor.

3. The Danish Girl (2015)

Danimarka’da ünlü bir ressam olan Einar Wegener erkek olarak dünyaya gelip Gerda Gottlieb ile bir erkek olarak evlense de kendisini kadın gibi hissetmektedir. Wegener’in tarihte bilinen ilk cinsiyet değiştirme ameliyatlarından birinin objesi olmasına dek sürecek, ikilinin hem özel, hem de profesyonel hayatlarını geri dönülmez bir şekilde değiştirecektir.

4. Kyss Mig (2011)

Mia, yıllardır ziyaretine gelmediği babasına evlenmek istediği erkek arkadaşı Tim ile birlikte gelir. Mia ve Frida tanıştıklarında aralarında garip bir etkileşim olur. İlişkileri yakınlarını ve hayatlarını etkilemeye başlar..

5. Those People (2015)

Eşcinsel bir ressamın en yakın arkadaşına olan saplantılı aşk hikayesini anlatıyor.

6. Laurence Anyways (2012)

Transseksüel bir kadının on yılı aşan süredir birlikte olduğu sevgilisi ile aralarında geçenleri konu almaktadır. Sevgilisinin bedeni erkek görünsede ruhu kadın doğan erkeğin aralarında geçen zorlukları anlatmaktadır.

7. Imagine Me & You (2006)

Rachel, sevdiği erkekle yeni evlenmiş genç birisidir. Fakat düğünde tanışacağı Luce adlı kızla aralarında farklı bir ilişki oluşmaya başlar.

8. Tiger Orange (2014)

Orta Kaliforniya’da büyüyen iki eşcinsel erkek kardeş, birbirinden ruhen uzak olmalarını babalarının ölümünden sonra telafi edeceklerdir.

9. Tomboy (2011)

Laure henuz 10 yaşındadır ve oğlan çocuklarına çok fazla benzemesinden dolayı ailesi onun erkek kıyafetleri giymesine müdahele etmez. Ancak bir gün yeni bir mahalleye taşınırlar ve orada şirin bir kızla tanışır. Kız adını sorduğunda isminin Mickael olduğunu söyler, bu durum hiç beklemediği şeylerle karşılaşmasına neden olacaktır.

10. Burning Blue (2013)

Nefes kesen hızlarda uçarken vital stratejik manevraları yürütmek için tehlikeyi baştan karşılamak üzere eğitildi. Fakat bir dizi ölümcül kazanın ardından, erkek donanma pilotlarının yakın örgülü bir filosu parçalanıyor ve cezai soruşturmanın odağı haline geliyor. Bir hükümet ajanı kazaların nedenini ortaya çıkarmaya çalışırken, pilotların ikisi gizli, yasak bir ilişki içine girmektedir. İlişkileri açığa çıkıyor … ve filo, her pilotun arkadaşlık, sevgi, şeref ve cesaret kavramlarına karşı meydan okuyacak bir kundakçı skandalın içine giriyor

11. I Can’t Think (2008)

Leyla ‘nın hayattan beklentilerine bir türlü ulaşamaması , bir yerlerde hep bi eksiklik yanlış yaptığı bir şeyler ve kendini Tale ile bulması bence anlatılmak istenen asıl konu.Tale ‘den sonra hayyatta asıl istediği şeyi ve sürekli yarım hissettiğini ve kendinin eşcinsel olarak bütün olabileceğini anlaması beni çok etkiledi.

12. Out In The Dark (2013)

Ortadoğu’da çatışmaların ortasında gerçekleşen, birisi İsrailli bir avukat, diğeri de Filistinli bir öğrenici olan, iki adamın yaşadığı aşk hikayesi

13. Breaking Girls (2013)

İşini ve üniversite bursunu kaybeden Sara tesadüfen tanıştığı Alex isimli anlaşılması zor ve seçkin bir genç kadından hoşlanır. İki kadının da hayatında kurtulmak istedikleri birileri vardır. Alex cinayetleri değiş tokuş yapmaya karar verir. Alex, Sara’nın finansal sorunlar yaşamasına neden olan sınıf arkadaşını öldürecek, Sara ise bunun karşılığında Alex’in küstah ve kibirli üvey annesini öldürecektir. Ancak Alex kendi üstüne düşen görevi gerçekleştirip yaptığı iyiliğin karşılığını bekleyince, Sara saçma bir konuşmanın gerçeğe dönüşmüş olmasından dolayı dehşete kapılır.

14. The Baby Formula (2008)

Lezbiyen bir çift, her biri DNA’sından suni sperm oluşturan deneysel bir kök hücre prosedürüyle diğerinin bebeğine hamile kalıyor bakalım hayatları nasıl?

15. Holding The Man (2015)

Lise de okuyan iki arkadaşın biri futbol takımında oyun oynarken diğeri ise tiyatro bölümündedir. Aslında böyle bir ilişkiyi ilk başlarda kendileride garip bulurken aynı şeyleri düşünüp hissettiklerini anladıklarında çok değişik ve bir okadarda güzel zaman geçirmeye başlayacaklardır.

16. Naomi and Ely’s No Kiss List (2015)

Yıllarca yedikleri içtikleri hiç ayrı gitmeyen komşu çocukları Naomi ve eşcinsel Ely üniversitede okumak üzere New York’a giderler.Aralarındaki bağ aynı erkeğe aşık olmalarıyla sarsılır.

17. Aligarh (2015)

Siğras gayet başarılı üniversitede öğretmenlik yapan bir adamdır. Cinsel yönelimi yüzünden üniversite yönetimi tarafından işine son verilir. Bazı kesimler onu dışlarken bazıları ise onu savunacaktır.

18. Stonewall (2015)

1969 senesinde Stonewall’da bir barda meydana gelen ve polislerin gaylere karşı başlattığı şiddet olaylarını konu almaktadır. Danny Winters kız kardeşini arkasında bırakıp New York’a gelir. Burada kendi karakterini bulan Danny, Stonewall Ayaklanmaları’nın öncülerinden biri oluyor.

19. VIVA (2015)

Havana’da bir başına yaşayan Jesus, hayatını drag sanatçılarının saçlarını ve makyajlarını yaparak sürdürür. En motive eden hayali ise bir gün drag performansı yapan bir şarkıcı olmaktır. Bir mucize olur ve Jesus’un bu dileği gerçek olur ve sahneye çıkar. Fakat bu mutluluğu fazla sürmez ve sahnedeyken bir izleyici tarafından saldırıya uğrar. Şok içinde olan Jesus, bunu yapanın, on beş yıldır hapiste olan babası olduğunu görür. Olayın ardından birlikte yaşamaya başlayan baba oğul, yaşadıkları hayatları sindirmeye çalışırken bir yandan da aşkı ve sevgiyi tanırlar.

20. The 10 Year Plan (2014)

Myles ve Brody, birbirinin en iyi arkadaşı olmalarına ramen tamamamen iki farklı kişiliktir; Myles hayaller kuran umutsuz bir romantik Broody ise anı yaşayan biridir ve bu iki arkadaş 10 yıl sonrası için bir plan yaparlar..

21. Almost Adults (2016)

İki yakın arkadaşın ilişkisi biri yeni keşfettiği cinselliği ile uğraşıp diğerinin uzun süre birlikte olduğu erkek arkadaşından ayrılmasıyla giderek gerginleşir.

22. Hurricane Bianca(2016)

Gay olduğu için işinden kovulan öğretmen Richard, kadın kılığına girip çılgın Bianca olarak aynı işe geri döner. Hem de güzel ve ağır bir intikam planıyla.

23. Ma Vie en Rose (1997)

Erkek bedeninde doğmuş bir kızı anlatıyor. Ludovic kızlar gibi giyinen ve o şekilde davranan ufak bir erkek çocuğudur. Okul arkadaşı Jerome ile evlenme hayalleri kuran Ludovic’in ailesi önceleri bu tutumun geçici bir çocukluk hayali olduğunu düşünür. Fakat iki çocuk evlenmiş gibi davranmaya başlayınca aileler, öğretmenler, komşular, hemen herkes tedirgin olur ve Ludovic’in fikrini değiştirmeye çalışırlar. Ludovic ise bir gün bir mucize gerçekleşeceğini ve bir kız olacağına gönülden inanmaktadır.

24. Elena Undone (2010)

Peyton ve Elena adında iki kadının aralarındaki ilişki anlatılmaktadır. Dışarıdan bakınca birbirlerine tamamen zıt iki kadın, birisi ünlü bir yazar, diğeri ise sıradan, çocuğu olan bir annedir ve eşi papazdır. İmkansız bir şekilde defalarca yolları kesişen iki kadın arasında çekim oluşur. Tanışmalarının sonunun nereye gideceğini tahmin ederler, uzaklaşmak isterler, ancak bunu başaramayınca olabilecek en tutkulu anları yaşamaktan kendilerini alamazlar…

25. Gayby (2012)

Filmde; kolej yıllarından iki yakın arkadaş olan Jenn ve Matt 30’lu yaşlarında birlikte normal yollardan bir çocuk sahibi olmak istemektedirler. Aralarındaki sorun ise Matt’ın kadınlardan ziyade erkeklere ilgi duymasıdır.

26. Jenny’s Wedding  (2015)

Eşcinsel iki kadının birbirini sevmelerini ve evlilik mücadeleleri anlatılak istenmiş bunu öğrenen ailesi çok karşı çıksada uzun çabaları sonrasında artık bu durumu kabul etmek zorunda kalmışlardır. Hayat aslında bu iki eşcinsel kadının evlendikten sonra yaşanacaktır problemlerin çözümleri noktasında oldukça fazla zorlanacaklardır.

27. The Girl King (2015)

İsveç’te geçen olaylarda zamanında Kraliçe Kristina tahta çıktığında henüz altı yaşındadır. Çok küçük bir çocuk iken çıktığı tahta yıllar geçip büyüdükçe ülkesine sahip çıkmayı çok fazla muhafazakar olan üklesini yenilikleri ile değiştirmeye çalışan Kraliçesi Kristina’nın kendi yaşantısında ise halkın tepkisi oldukça fazla olacaktır.

28. Salvation Army (2013)

15 yaşındaki Abdellah, anne-babası, beş kız kardeşi ve iki ağabeyiyle Casablanca’nın yoksul bir mahallesinde oturuyor. Abdellah artık çocuk değil, ama erkek de değil; arada kalan o garip dönemi yaşıyor. Ağabeyi Slimane ise ona anlatamayacağı şeyler hissettiriyor. Dışarıdaki sokaklar cinsellikle, kısıtlamalarla ama bir o kadar da arzuyla dolu.

29. Boulevard (2014)

Nashville’de bir bankanın üst düzey çalışanı olan Nolan sakin ve rahat bir yaşam sürmektedir. Güzel ve etkileyici bir kadınla evlidir ancak evlilik hayatının pek de yolunda gittiği söylenemez. Bir gün bakımevinde yaşayan babasını ziyaret ettiğindeyse yıllardır sürdürdüğü rutin bozulmuş olur. Burada genç dolandırıcı Leo ile yolları kesişir ve onların ilginç dünyasına böylece adım atmış olur.

30. Yes or No

Kim  erkek gibi bir kızdır ve Pie ilk kez gördüğünde onun erkek olduğunu düşünür. Onlar odayı geçilmemesi gereken bir çizgi ile ikiye böler. Ama sonunda arkadaş olurlar.Ve bu belki de dostluktan daha fazlası olacaktır? Filmin 3 veya 4 sezonu bulunuyor.

31. Date and Switch (2014)

Tipik amerikan gençlik filmlerinde olduğu gibi mezuniyet gecesinde bekaretlerini kaybetmek isteyen iki lise son öğrencisi Michael ve Matty’nin hikayesi anlatılmaktadır. Fakat Matty herkesi şok edecek bir açıklamada bulunur. Matty eşcinseldir.

32. Break My Fall (2011)

Doğu Londra sokaklarında dört arkadaş hayatlarında ilk kez üç günkız arkadaşları Liza ve Sally’nın doğum gününü kutlamaktadır.Onların aşkları o  andan itibaren sonsuza dek değişecektir.

34. Freier Fall (2013)

Marc, babasının izinden giderek polis olmaya çalışır. Hamile eşiyle birlikte onların yakınına taşındıktan sonra eğitime gitmesi gerekir. Burada aynı odayı paylaştığı Kuy ile aralarında doğan yakınlık, ona cazip gelmeye başlar. Hislerine engel olamayan Marc için zor seçimler gerekecektir.

35. Brides to Be (2016)

Evli iki kadının zor dönemlerini konu alıyor.

36. BOYS – Jongens (2014)

İçine kapanık sporcu bir genç olan Sieger’in (15) yaz tatili sırasında aşkı keşfedişini konu alıyor. Ulusal bayrak yarışı şampiyonasına hazırlanan Sieger, ilgi çekici ve öngörülemeyen biri olan takım arkadaşı Marc ile yakınlaşır. Sıradan gibi görünen arkadaşlıklarının arkasında Sieger içten içe Marc’a karşı yoğun hisler beslemeye başlar. Bu hisler karşılıklı olmasına rağmen; Sieger’in asi abisi, istenmeyen bir kız arkadaş ve Sieger’in yeni keşfettiği cinsel yönelimin getirdiği belirsizlikler, ikilinin aşkını gölgelemektedir.

37. Monster Pies (2013)

Avusturya’da çekilen bu film izleyicileri tarafından yüksek not almıştır.

38. The World Unseen (2007)

1950’li yıllarda Güney Afrika’da ırkçılık ve ayrımcılık, İngilizlerin de kışkırtmasıyla yükselmiştir. Bu zor günler içinde Hintli evli bir kadın olan Miriam ile, Amina adında bir kadın beklenmedik şekilde birbirlerine yakınlaşacaktır. Toplumsal ve ailesel baskılar bu yakınlaşmanın ana sebebidir…

Irkçılığın şiddetle hissedildiği bir dönemde iki kadının ilişkisini de anlatan ve dönemin gerçeklerini de ele alan film, romandan uyarlanıyor.

39. Do Começo ao Fim (2009)

Birlikte mutlu bir aile yapısı içerisinde büyüyen iki erkek kardeşin ensest aşkını konu alıyor.Ancak ne zaman bu kişiler birer yetişkin oldu o zaman işler değişti.Artık her şey daha samimi, romantik ve seksüel.

40. The Runaways (2010)

70′lerin önemli kadın gruplarından The Runaways‘i anlatan filmde kendilerine seksi genç kızlar imajı yaratmaya çalışan menajerlerine rağmen; Cherie ve Joan bu imaja ihtiyaçları olmadığını düşünüyorlardı. İyi müzik yapıyorlardı ve bu yeterdi. Bu beş genç kızı biraraya getiren, ünlü olma isteği değil, tamamen müziklerini paylaşmaları isteğiydi.

41. Milk (2008)

Bilmeyen yoktur sanırımbu filmi. Ama yinede konusunu paylaşalım. 1977’de, Harvey Milk San Francisco Şehir Meclisi’ne seçilerek Amerika’da eşcinselliğini saklamadan bir devlet kadrosunda üst düzey yöneticiliğe seçilen ilk kişi olmuştur. Zaferi, sadece eşcinsel hakları adına önemli değildi. Politik alanda koalisyonlar peşindeydi. Yaşlı vatandaşlardan sendikalı işçilere kadar herkes için, Harvey Milk bir uğurda savaşmanın anlamını değiştiren, 1978’de ölümüne kadar da tüm Amerikalıların kahramanı haline gelen biri oldu.

42. Kiki (2016)

LGBT gençlerin bir grup güvenli bir toplama alanı oluşturmak üzere birleşir.

43. Broken Gardenias (2014)

Utangaç ve ürkek Jenni’nin Sam ile tanıştığı zaman hayatı yeni bir şekil alır. Sam ile birlikte babasını bulmak için yollara düşerler. Bu macera başladığında Sam, Jenni’nin intihar etmesini engelleyerek hayatını kurtarır. Bu yolculuk esnasında yaşayacakları olaylar iki arkadaşı birbirlerine daha da yakınlaşacaktır.

44. Tatlı Şeyler (2017)

İki modacı arkadaş, defilelerine yetişme telaşıyla yola çıkmaları sırasında, arabalarında sevimli mi sevimli bir bebekle beraber para dolu bir çanta bulurlar. Bu andan itibaren yolculuğun seyri hem bebeğin ailesi hem de onları kovalayan mafya ile birlikte belalı bir şekilde değişecektir. Filmin eşcinsellerle dalga geçtiği düşünülmesi tek kelime ile büyük bir “hata”dır.

45. Mavi En Sıcak Renktir

Bir kadının kendini fark edişi ve sonrasında gelişen olaylar..

46. Zenne

 Ahmet Yıldız’ı konu alan başarılı bir film. İzlemediyseniz mutlaka izleyin.

Bonus : Köpek (2015)

Acıları benzer olan birbirinden farklı birkaç karaktere ait hikâyelerden oluşan Köpek, İstanbul’un başka bir yüzünü gözler önüne seriyor. Filmde, küçük bir köpeği sahiplenen iki çocuğun, topluma ötekileştirilmiş bir transseksüelin ve kocası tarafından şiddete maruz kalan bir ev kadınının yaşadıkları anlatılır.  Filmde transseksüelin hayatını canlandıran Çağla Akalın,  Türkiye’nin ilk transseksüel güzeli seçilmiştir. Bu filmi izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum..

Bir Cevap Yazın