İlişkiler Üzerine Tavsiyeler..

1. Flört etmekten asla vazgeçmeyin.

Bir ilişkide aklınızda tutmanız gereken şey, ne karşınızdaki kişi size ait, ne de siz ona aitsiniz. Ona evlenme teklifi ettiğinizde, onun kalbinin sahibi olmak ve bunu korumak için; istediği ve hak ettiği insan olmaya söz vermiş oluyorsunuz.

“Sevdiklerimize vereceğimiz en değerli hediye, ne altındır ne de mücehver. Yalnız kendimizden bir küçük parça.” ( Emerson )

2. Kendi kalbinizin değerini bilin.

Sevdiğiniz kişinin kalbinin koruyucusu olma konusundaki kararlılığınızı, aynı duyarlılıkla kendi kalbiniz konusunda da gösterin.Ne kadar önemli olduğunuzu düşünün. Çekici olduğunuzu düşünün ve bundan zevk alın. Kendinizi de, dünyayı da tam anlamıyla sevin. Ama sevdiğiniz kişinin sizin hayatınızda özel bir yeri olduğunu ve oraya, o hariç kimsenin girmemesi gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

“İnsanları; kitaplar gibi düşünün. Ve kapaklarına bakıp aldanmayın. Asıl değerini okumaya başlayınca anlarsınız.” ( Mevlana Celaleddin Rumi )

3. Ona aşık olun. Sonra bir kez daha, bir kez daha..

Sürekli değişeceksiniz, onunla birlikte olduğunuz süre boyunca aynı insan olarak kalmanız mümkün değil. Hatta birkaç sene sonra ikiniz de aynı insan olmayacaksınız. Değişim kapınızda; ikinizin de her gün birbirinizi yeniden seçmeniz için geçerli nedenleriniz olmalı.

Ama unutmayın ki, o daima sizinle olacak diye bir şey yok. Eğer onun kalbini önemsemezseniz, kalbinin anahtarını bir başkasına verebilir ve bunu geri kazanmanız da bir daha mümkün olmayabilir. Bu yüzden onun aşkını kazanmak için, her zaman mücadele edin.

“Mutlu olmak istiyorsak hayatın cisimde değil, ruhta olduğuna inanmalıyız.” ( Tolstoy)

4. Bardağın dolu tarafına bakmayı öğrenin.

Sadece onu neden sevdiğinize odaklanın. Odaklandıkça sevginiz de büyüyecektir. Eğer hatalara odaklanırsanız, gördüğünüz her şey, size hata yapmak için bir neden olacaktır. Neye odaklanmanız gerektiğini bilmelisiniz. Problem ya da çözüm. Problemleri tespit edip çözüm geliştirmelisiniz. Aldığınız her karar bir seçimdir.

“Bir an bekle, arkana dön ve unuttuklarını anımsa. Kaybettiysen ara, kırdıysan af dile, kırıldıysan affet: Çünkü hayat çok kısa.” (Şems-i Tebrizi)

5. Sevdiğiniz kişiye yön vermek ya da yanlışlarını düzeltmek sizin işiniz değil.

Sevdiğinize yön vermeye çalışmaktan vazgeçin. Yapmanız gereken sadece onu sevmek.

Ne istediğinize dair gerçek düşüncelerinizi söyleyin. Aşık olduğunuzu kişiyle korkmadan vizyonunuzu ve hayallerinizi paylaşın.Eğer bir gün gerçekten değişirse bile bırakın bu değişim sizin isteğinizle değil, kendi tercihiyle olsun.

“Birisine yabancılaşmanın en kötü biçimi, yanında oturuyor olup ona hiçbir şekilde ulaşamayacağını bilmektir.”  ( Marquez )

6. Duygularınızın arkasında durun.

Hayatınızdaki insanın görevi, sizi “mutlu biri” haline getirmek değil; dolayısıyla “mutsuz biri” de yapamaz. Kendi mutluluğunuzdan sadece siz sorumlusunuz.

Bu önemli ayrıntıyı gördüğünüz zaman, ilişkiniz de zaten mutlu bir hal alacaktır.

“İnsan seviyorsa karşılık görmese bile her şeyden vazgeçip onunla uğraşır, uğraşmıyorsa sevmekten vazgeçmiş demektir.” ( Louis Aragon )

7. Sinirlendiğinizde onu suçlamayın.

Sevdiğiniz kişiye karşı sinirlenmenizin tek nedeni, sizin içinizdeki bir duygunun harekete geçmesine sebep olması. Duygularsa tamamen size ait, yani hepsi sizin sorumluluğunuzda. Hissettiklerinizi irdelemek için kendinize zaman tanıyın ve tüm soruları kendinize sorun.

İçinizdeki olumsuz duyguların nedenini iyi belirlediğiniz sürece, bir kez daha o duyguların sizin canınızı yakmasını engelleyebilirsiniz.

“İnsanlar köprü kuracakları yerde duvar ördükleri için yalnız kalırlar.” ( Newton )

8. Onun söylediklerini değil, sözlerinin arkasındaki duyguları dinleyin.

Sevdiğiniz kişi mutsuz ya da üzgün olduğunda, bunu düzeltmek sizin işiniz değil. Ama onun yaşadığı durumun farkında olmak zorundasınız. Onu anladığınızı ve sizin için ne kadar değerli olduğunu bilmesini sağlamak zorundasınız.

Bir müddet uzaklaşmak istese bile ona ” Kaçma benden” diye bir cevap verebilir, sizin her daim onun yanında olduğunuzu ve hiçbir yere gitmediğinizi; beraberken güçlü görünmek zorunda olmadığını söyleyebilirsiniz. Bu şekilde size karşı daha açık olacak ve size güvenecektir.

“Birlikte ağlamaktaki tatlılık kadar hiçbir şey kalpleri birbirine bağlamaz.” ( Jean Jacques Rousseau )

9. Onu güldürün.

Onun yanında kendinizi fazla ciddiye almayın. Bol bol gülün ve onu da güldürün.

Unutmayın ki gülmek, her şeyi kolaylaştırır.

“Üzüntü kendi kendini giderir ama mutluluğun tam zevkini çıkarmak için, onu paylaşacağınız birinin olması gerekir.” ( Mark Twain )

10. Her gün onun ruhunu besleyin.

Onun aşk dilinden konuşmayı ve onun içindeki duyguları depreştirecek şeyleri öğrenin. Önem verdiği şeylere siz de bir kademe daha önem vermeye başlayın.

“Sevmek insanın kendi kendini aşmasıdır.” ( Oscar Wilde )

11. Ona verdiğiniz değeri hissettirin.

Ona sadece zamanınızı değil, dikkatinizi ve ruhunuzu da verin. Onunla olduğunuzda zihninizdekileri tamamen silmek için ne gerekiyorsa yapın. Sizin en önemli hastalığınız da, en iyi tedavi biçiminizde o, bunu asla unutmayın.

 “Bir insanın sana neler yaptığını unutabilirsin; ama o insanın sana ne hissettirdiğini asla unutamazsın.” ( Sigmund Freud )

12. Aptal olmayın.

Evet, aptal olmayın fakat bir aptal gibi gözükmekten de korkmayın. Tabii ki hatalarınız olacak ve genelde bunun nedeni de, o olacak.

Önemli olan çok büyük hatalar yapmamaya çalışmanız ve hatalarınızdan ders almaya özen göstermeniz. Belki mükemmel değilsiniz. Fakat aptal olmayı denemeye de gerek yok, değil mi?

“İki insan birbirini sevmiyorsa, buna mutlu bir son yoktur.” ( Ernest Hemingway )

13. Savunmaya geçmeyin.

Her zaman yan yana olmak zorunda değilsiniz. Ama her zaman, korkularınızı ve duygularınızı paylaşmak konusunda istekli; hatalarınızı kabul etmek konusunda da aceleci olun.

“Ne kadar çok insanı seversek, asıl sevdiğimiz bir tek kişiyi de o kadar çok ve kuvvetli severiz. Aşk dağıldıkça azalan bir şey değildir.” ( Sabahattin Ali )

14. Kendisine zaman yaratmasına izin verin.

Diyelim ki sevdiğiniz kişi ödün verme konusunda oldukça başarılı. Fakat şunu bilmelisiniz ki, o kişinin de kendi ruhunu doyurmaya ve geliştirmeye ihtiyacı var. Hatta bazen sizin kollarınızdan kopup, bazı maceraları da kendi başına yaşamalı. Emin olun bu gibi durumlardan sonra, sevdiğiniz kişi asla eskisi gibi olmayacak.

Yeter ki ona bu fırsatı verin.

“Sevmek, sahiplenmenin en güzel yoludur herhalde; sahiplenmek ise sevmenin en çirkin yolu.” ( José Saramago )

15. Ona karşı açık olun.

Eğer aranızda bir güven bağının oluşmasını istiyorsanız, sizinle alakalı her şeyi onunla paylaşma konusunda istekli olmalısınız. Özellikle de paylaşmak istemediğiniz şeyler konusunda. Aslında bunu yapmak gerçekten cesaret ister, çünkü siz ona tamamen kalbinizi açtığınızda ve o gerçek sizle karşılaştığında; onun sizde ne bulacağından asla emin olamazsınız. Cesaret, her şeyinizle sizi sevmesi için ona izin vermek demektir. Ve denerseniz göreceksiniz ki, karanlık yönleriniz size ışık olacak.

Bu yüzden, tam şu an yüzünüzdeki maskeden kurtulun. Eğer onunlayken maske takmak zorunda iseniz ve her zaman mükemmel gözükme ihtiyacı duyuyorsanız, aşkın ne olduğunu asla tam olarak öğrenemeyeceksiniz demektir.

“Aşk, birbirine bakmak değil; birlikte aynı yöne bakmaktır.” ( Antoine de Saint-Exupéry )

16. Birlikte büyümekten vazgeçmeyin.

Durgun su, mikrop biriktirir; ancak akıntı halindeki su her daim temiz ve ferahlatıcıdır. Ya da yıllarca spor yapıp kaslarınızı çalıştırsanız bile, bıraktığınız anda bedeniniz ilk gününüzü bile aratacak hale gelir, değil mi?

İlişkiler de tıpkı bunun gibidir; ilişkiniz üzerine düşünmeyi asla bırakmamanız gerekir. Bu yüzden birlikte düşünüp ortak hedeflerinizi, hayallerinizi ve yapmak istediklerinizi belirleyin.

‘Sevgilinle birlikte çarpan kalbin senin dansındır.’ ( OSHO)

17. Derdiniz asla para olmasın.

Para kazanmak bir oyun gibidir ve bu oyunu kazanmak için yanınızdaki partnerinizle, iyi bir ilişki içinde olduğunuzdan emin olun, bu bile yeterli olacaktır.

Bir elin nesi var, iki elin sesi var.

 “Sevdiğinin bir başkasıyla mutlu olduğunu görmekten daha acı bir şey varsa, o da sevdiğinin seninle mutsuz olduğunu görmektir.” ( Gabriel García Márquez )

18. Bir sorun olduğunda onu hemen affedin.

İlişkinizde her zaman affetmeyi seçin ve geçmiş yerine geleceğe odaklanın. Geçmişinizin sizi rehin almasına ve anıların içerisinde kaybolmanıza izin vermeyin.

Affetmek, özgürlüktür. Bu yüzden ilişkinize zarar vermeyi kesin ve her zaman sevgiyi seçin.

‘Fırtınanın şiddeti ne olursa olsun. Martı sevdiği denizden asla vazgeçmez.’ ( Albert Camus )

19. Her Zaman Aşkı Seçin!

Tüm bu tavsiyeleri prensip haline getirirseniz; ortada ilişkinizi tehdit edecek hiçbir şey kalmayacak… Aşk, her daim sürecektir…

“Cehennem nedir? Bence o, sevmeyi başaramamaktan acı çekmektir.” (Dostoyevski)

Unutmayalım

Aşk tek renk değildir. 

Bir Cevap Yazın