Homofobi Nedir ?

Naziler, Yahudilerle birlikte, eşcinselleri de toplama kampına gönderip orada imha etmişlerdir. Sitenin ismi aslında burdan gelir Ters Siyah Üçgen toplama kampında olan eşcinsel kadınlar için bir damgaydı..

Homofobinin daha iyi anlaşılması için ilk öncelikle homofobiye sebep olan kavramları ele almak gerekir.

  • Cinsiyet  dayatmaları – Psikolojik baskı
  • Ataerkil düzen (Erkeği yüceltmek)
  • Toplumsal Normlar

Şimdi gelelim Homofobi Nedir ?

1. Eşcinsellerden Rahatsız Olmak

Eşcinsellerden ve eşcinsellikten tedirginlik duymak, rahatsız olmak, acımak, küçümsemek, aşağılamak, nefret etmek ya da düşmanlık göstermek gibi olumsuz düşünce, duygu ve davranışlara homofobi denmektedir.

2. Acımak, Merhamet Etmek

Homofobinin en hafif  hali  olsada onlara yardım etmek, tedavi olmalarını dilemek veya onlara acıyıp merhamet duymak biçimindeki davranışlardır.  “Çocuğun olmaz, onu ne yapacaksın?” “Bir çaresi yok mu?” gibi eşcinsel bireylerle empati yapmaya çalışıldığı izlenimini veren yaklaşımlar aslında içinde acıma ve olumsuzlama barındırır.

3. Şaka ve Espri Konusu Yapmak

Eşcinselliği ve eşcinselleri  gülünecek, komik bir halmiş gibi ele alan  şaka ve espriler oldukça sık olarak karşımıza çıkmaktadır. Örnek vermek gerekirse feminen gay bir arkadaşımızın hareketlerini taklit etmek , arkasından iş çeviren yada yalancı insanlara ibne denilmesi , eşcinselliğin  cinsel fantazi gibi görülmesi ve bunun üstünden şakalar yapılması vs ..

4. Küçümseyici, Yargılayıcı, Alaycı Konuşmalar ve Tutumlar

Eşcinselliğe yönelik olumsuz düşünce ve duygular daha açık belirtilir. Türkçede eşcinselleri niteleyen tüm sözcükler hakaret anlamında kullanılabilmektedir.

5. Eşcinsel Paniği

Çevrenizdeki birinin eşcinsel olduğunu öğrendiğinizdeki ilk tepki ‘benden hoşlanmıyorsun?’ gibi.. Arkadaşlar bi sakin olun bu kadar ego fazla her eşcinsel hemen herkese aşık olmaz empati yapın siz her önünüze çıkana aşık oluyor musunuz?

6. Öfke, Nefret Söylem ve Tutumlar

Eşcinsellere karşı çeşitli yerlerde engellemeler, tacizler, yıldırma çabaları, mobbing uygulamaları izler. Yukarıdaki resim sadece bir örnektir. Bir doktor nasıl olur da böyle çirkinleşebilir.

7. Fiziksel Saldırı, Yaralama ve Cinayetler

En şiddetli homofobik davranış ise nefretin fiziksel saldırılar, yaralama ve cinayetlere dönüşmesidir.

NELER YAPMALIYIZ ??

  • Her türden ayrımcılık ve aşağılamayla mücadele etmek gerekir.
  •  Dilimizi, söylemlerimizi, davranışlarımızı hatta esprilerimizi sorgulamak ve düzeltmek için çaba sarf etmek gerekir.
  • Empati kurmak gerekir.
  • Her şeyden önce insanlara saygı duymak, incitmemek için elimizden geleni yapmak gerekir.

Bir Cevap Yazın