Eşcinseller Hakkında Yanlış Bilinenler

Eşcinseller hakkında her zaman çağ dışı varsayımlarda bulunuyoruz. Neden? Çünkü hiç birimizin bir fikri yok. Amacım sizi doğru şekilde bilinçlendirmek.

1.Bu Bir Tercih Değil Yönelimdir.

Tercih dediğimiz şey seçeneklerimiz arasından birini seçmektir. Yönelim ise tam tersi , seçme hakkınızın olmaması. Heteroseksüel insanların çoğunluğu malesef empati kuramıyor. O yüzden örnek vermek istiyorum. Türkiyede her on eşcinselden altısı zorbalığa, tacize ve cinayete kurban gidiyor. Böyle bir hayatı kim tercih eder?

2.Hastalık Değildir.

Dünya Sağlık Örgütü 1991 yılında, Amerikan Psikiyatri Derneği 1973 yılında eşcinselliği hastalık sınıflandırmasından çıkardı. Eşcinsellik insan davranışının doğal bir değişkenidir.Dolayısıyla bir tedavi yöntemi yoktur. Onarım terapisi gibi terapiler etik dışı yöntemlerdir. Son araştırmalara göre ise DNAlarda eşcinsellik geni saptandı.

3.Eşcinseller İnançsız Değildir.

Bu yargı da toplum içinde en kabul görenlerden biridir. Bu yargının temelinde eşcinsellik gibi bir sapkınlığı tercih eden birinin zaten din ve inanç ile bir ilgisinin olmayacağı varsayımı yatıyor. Bu varsayım doğru olmadığı gibi farklı dinlere inanan haliyle Müslüman olan LGBTİ’ler vardır. Dahası LGBTİ olan din görevlileri de vardır.

4. Eşcinsellik Günah Mı?

Farklı yorumlamalar vardır. Eşcinselliğin değil, rıza dışı gerçekleşen tüm eylemlerin yasaklandığını savunanlar vardır. Kutsal kitapta eşcinselliğin yasak olduğuna dair ortak bir görüş yoktur. Şöyle ele alırsak siz evleniyorsunuz çocuklarınız oluyor sevginizi paylaşabileceğiniz insanlar oluyor ama eşcinseller mutlu olmayı hak etmiyor öyle mi ? Arkadaşlar ben şunu hep söylerim bir insanın özgürlüğü diğer insanı rahatsız etmiyor gasp etmiyorsa ve düzgün bir hayat yaşıyorsa gerisini bırakalım.. Her insan bir şekilde günah veya sevap işliyor..

5.Doğada Eşcinseller Tabi ki Vardır!

Ormanların kralları bile aşk yaşayabiliyorsa siz neyden bahsediyosunuz 🙂

6.Eşcinseller Her Önüne Gelene İlgi Duyar Yargısı Çok Yanlıştır!!

Hayır arkadaşım iş öyle değil. Kişilere beğeni ölçütleri yalnızca cinsiyetle sınırlı değildir.  Bir insan tüm karşı cinsine karşı “Acaba benden hoşlanıyor mu?” diye düşünmezken eşcinsel bir insanla tanıştığında neden kendisinden hoşlanacağından şüphelenmektedir?

7.Eşcinsellik Çoğaldı Mantığı Yanlış!

Eşcinsellik artmıyor arkadaşım , eşcinsellerin görünürlüğü artıyor.Daha öncesinde halkın tepkisinden korktukları için gizli kalmayı tercih eden insanlar şuan korkusuzca direniyor..

8.“Biseksüellik kararsızlıktır/doyumsuzluktur”

Hayır değildir. Malesef toplumda kararsızlık, özentilik, heves gibi ifadelerle anomali haline getirilmeye çalışılıyor fakat Biseksüellik de bir yönelimdir, geçiş aşaması değildir. Aynı anda hem kadın hem erkek sevgilinin olması demek değildir. Biseksüeller, her iki cinse aynı ölçüde ilgi duymayabilir.

9.AIDS Bir Gay Hastalığı Değildir.

AIDS, her cinsel yönelim, her cinsel kimlik, her cinsiyet, yaş ve ırktan olan insanda görülebilmektedir.

10. Çocuklukta Yaşanan Travma ??

Bu en çok söylenen bir yargıdır fakat yanlıştır. Her erkek çocukluğunda tacize uğradığı için gay , her kadın istismar edildiği için lezbiyen olmaz. Arkadaşlar lütfen duyarlı olalım eğer böyle durumlarla karşılaşırsanız müdahale edelim çünkü o çocuk bu travma sonucu psikolojisinde malesef çok derin yaralar bırakabilir. Yine söylüyorum bu yüzden cinsel yönelimi değişmez, tüm ilişkilerinde olumsuz etkiler olur.

11. Tek Eşli mi Çok Eşli mi ??

Tek eşli olmak yada çok eşli olmak kişinin tercihidir heteroseksüel olsun eşcinsel olsun farketmez bunun yönelimle alakası yoktur.

12.Tüm Trans Kadınlar Seks İşçisi Değildir.

Evet hayat şartlarından dolayı seks işçiliği yaygın fakat bu onların bu işi severek yaptığı anlamı taşımıyor. Her trans kadın seks işçisi değildir. Oyuncu, manken , bulaşıkçı vb..

13.En Büyük Yanlış Bilinen Şey ise..

‘Bir kere erkekle/kadınla denesen normale dönersin’ söylemidir. Genelde lezbiyen kadınlara çok söylenen kırıcı, aşağılayıcı bir sözdür. Bu cinsellikle alakası olmayan bir durumdur.

Bir Cevap Yazın