Eşcinsel Bireyler, Ailelerine Nasıl Yaklaşmalı ?

Eşcinsellik tüm dünyada hala bir tabu. Böyle bir dünyada eşcinsel kimliğini ailesine açıklamaya karar veren bireylerin sayısı da oldukça az. Çünkü ailelerimiz çok tutucu. Ama birey artık ikili yaşamaktan sıkıldığı an, ne olursa olsun açılması gerektiğini düşünür. O yüzden bu yazımızda ne yapmamız gerektiğini anlatmaya çalıştık tabi ki her aile modeli farklıdır fakat genel olarak aşağıdaki yolları izleyebilirsek biraz daha faydalı olabilir.

1. Ailenizi İyi Tanımalısınız.

Biz çocuklar, ailemizi çok iyi tanıdığımızı düşünürüz fakat yanılıyoruz onlar bizi daha iyi tanıyor. Emin olun ki aileleriniz, sizin hakkınızda dile gelmemiş olan ”çocuğum eşcinsel olabilir mi ? ” sorusunu hep kendine sormuştur ama kabul etmemişler, inkar etmişler ve bir süre sonra unutmayı seçmişlerdir. Kendimden bir örnek vermek istiyorum. Annem hep anlatır, benim küçükken eteklerimi parçaladığımı, elbiseler giymediğimi, arabalarla oynadığımı ve en önemlisi mahalledeki arkadaşlarıma erkek olduğumu söylediğimi ….

2. Fikirlerini Sorun.

Ailenizin bu konuda ne derecede bilgisi var, tepkisi ne olabilir  önce gözlemleyin. Bunun için bir ödev bahane edebilirsiniz yada bir filmde eşcinsel bir rol varsa bu konuda sorular sorabilirsiniz..Tabi her aile dışarıdaki bireyin eşcinsel olmasını çok umursamasa da olay kendi çocuklarına gelince değişebiliyor.

3. Korkmayın veya Sinirlenmeyin..

Tabi fikirleri hoşunuza gitmemiş olmalı .. Şunu unutmayalım, onların çağı ile sizin çağınız çok farklı bizim empati  yapmamız lazım. Korkmamamız lazım çünkü kafaya koyduk bir kere bu yola girdik vazgeçmeyin yaşınız ilerledikten sonra çok daha farklı sıkıntılarınız olabiliyor.

4. Bilgilendirin.

Lgbt derneklerinde dağıtılan broşürler var onlardan alıp evin herhangi bir yerine koyabilirsiniz.

5. Hazırlıklı olun..

Aileniz sizi bir odaya kapatabilir, interneti kısıtlayabilir …. bir sürü olay sayabilirim ama ailenizi en iyi siz tanıyorsunuz neler yapabilirler, neler söyleyebilirler bunlara hazırlıklı olmalıyız. Kendinizi en kötüsüne hazırlamanız gerekiyor ki üstesinden gelebilelim ve çıkış yollarını bulabilelim.

6. Pes edip yalan söylemeyin.

En çok yaptığımız yanlışlardan biri .. Sakın yalan söylemeyin sonuçları sizin hayatınızı değiştirebilir. Bu süreçte evet psikolojik açıdan aileniz sizi çok yıpratabilir ama pes etmeyin özgürlüğünüz sizin elinizde..

7. Psikoloğa gitme fikrini ortaya atın.

Aslında bazı aileler öğrendikten sonra çocuklarını hemen bir psikoloğa götürmeyi düşünür fakat bazı aileler ise tam tersi ne çocuklarını götürür nede kendileri gider sebebi sanırım utanma.. Listag (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans, İnterseks Aileleri ve Yakınları Grubu) danışma hattından tavsiye alabilirsiniz. Psikoloğunuzu seçerken CETAD eğitimi almış olmasına dikkat edin lütfen.

LISTAG

8. Tehditlere karşı dirençli olun ve saygınızı korumaya çalışın.

Yıprandığınızı , sinirlerinizin bozulduğunu ve bir çok düşüncenin gelip gittiğini tahmin edebiliyorum. Sakın o düşüncelerin esiri olmayın. Ailelerinize saygısızlık ettiğiniz zaman geri dönüşleri daha kötü olabiliyor huylarına gidin, ama …

9. Kendinizi savunmayı ve düşüncelerin arkasında durmayı unutmayın.

Ailenizin huyuna giderken kendinizi ifade etmeyi elden bırakmayın. Ailelerin kırılma noktası, çocuğun kendine güveni ve kendini ifade edebilmesi.

Size Bir NOT

Arkadaşım, o intihar kelimesini bir kere ağzınızdan, düşüncelerinizden silin!!!!!İşte pes etmek budur. Bizler daha şanslı insanlarız çünkü hep güçlü durmak zorunda kaldık ve bu bizi her şeyin farkında insanlar yaptı. Değerinizi başkaları belirleyemez siz kendinizi değerli kılarsınız.

Bir Cevap Yazın