Birbirinden Farklı Konusu Olan 10 Lgbt Roman

1.Renklerden Moru – Alice Walker

Roman  fiziksel şiddet ve cinsel istismarı konu alıyor. Ergen yaşta evlendirilen Mister ve onun çevresinde yaşanan olaylar var. Kısmen kadın kadına aşka da yer vermiş.

‘Ben nasıl savaşılır bilmiyorum. Tek bildiğim hayatta kalmak!

Kitabı almak için

2.Tuzun Bedeli – Patricia Highsmith

‘Carol’ filmi bu kitaptan uyarlanmıştır. Ana karakterleri olan Therese ek gelir için mevsimsel işlere giren, sevmediği bir adamla birlikteliğini sürdüren, on dokuz yaşında bir genç kadındır; Carol ise zengin kocasından boşanmanın arifesinde, kültürlü, saray yavrusu evindeki hayatından bıkmış bir banliyö hanımı.

Kitabı almak için

3.Orlando – Virginia Woolf

Hayata erkek olarak başlayan Orlando, saray çevreleriyle yakın ilişkiler içindedir, hatta bir ara Kraliçe I. Elizabeth’in gözdesi konumuna yükselir. Olgunluk çağında Kral II. Charles’ın elçisi sıfatıyla İstanbul’a gelir, burada bir değişim geçirir ve kadın olur. Özgürlüğü seçerek Bursa dolaylarında çingenelerle birlikte yaşar. İngiltereye döndüğünde boyun eğmez, dimdik duran bir kadındır.

kitabı almak için

4.Maurice – EM Forster

Forster’ın ölümünden sonra yayımlanan romanı Maurice, bir gencin gerçek cinsel kimliğini keşfetme sürecini izliyor.

Üst sınıfa mensup, saygın bir Londralı ailenin oğlu olan Maurice Hall, iyi okullarda eğitim görmüş, pek çok açıdan geleneksel düşüncelere sahip bir gençtir.

Kitabı almak için

5.Middlesex – Jeffrey Eugenides

Ben iki kez doğdum: İlkinde 1960 yılının Ocak ayında, Detroit için inanılmaz derecede dumansız bir günde kız olarak ve daha sonra tekrar 1974 yılının Ağustos ayında Petoskey’de bir acil kliniğinde, ama bu defa ergenlik çağında bir delikanlı olarak. Kitap bu cümlelerle başlıyor.

Kitabı almak için

6.Kent ve Tuz – Gore Vidal

Bu roman Amerikan edebiyatında eşcinsel aşk romanlarının ilkidir ve bu nedenle de bir türe başlangıç oluşturur. Bu ve diğer açılardan, benzersizdir, ilktir. Kitap bugün bu mirasın yanı sıra çeşitli temalar için de hatırlanıyor – Hollywood’un cam dolabı, orduda eşcinsel olmak, homofobinin toplum üzerindeki zehirli etkileri vb..

Kitabı almak için

7.Tek Başına Bir Adam – Christopher Isherwood

George, Kaliforniya’da bir üniversitede ders veren elli yaşlarında, İngiliz asıllı bir profesördür. Yaşamını paylaşan arkadaşı Jim’i bir araba kazası sonucu kaybetmiştir. Ama yaşamayı sürdürmek zorundadır. Bir filme daha konu olmuş güzel bir kitap.

Kitabı almak için

8.Dorian Gray’in Portresi – Oscar Wilde

Özellikle bir genç adamın büyümesini, eğitimini, gelişimini, kendini ve inançlarını keşfetmesini işleyen bu kitap Henry ile Dorian’ın karşılıklı etkileşimlerini değişimlerini konu alıyor. Okurken iç dünyanızı da sorgulatan bir kitap.

Kitabı almak için

9.Bir Sevicinin Romanı – Leslie Feinberg

Ailesinden başlayarak gittiği her yerde dışlanmak ve farklı olmanın bedelini çok ağır bir şekilde ödemek..1960’lar ve feminizm öncesinde barlarda ve fabrikalarda bir butch olmanın zorluklarını yaşamak.. 1970’lerin ilk yıllarında iş bulma olanağı tükenince, ayakta kalabilmek için erkek olmaya karar vermek ama bütün bunların ayakta kalmasını sağlamaya yetmediğini anladığında sesini yükseltmeyi öğrenmek.

Kitabı almak için

10. Kent Masalları – Armistead Maupin

Bir taşra kentinden San Francisco’ya gelen genç birinin “cesur yeni dünyayla tanışmasıyla başlıyor kitap.

Kitabı almak için

Bir Cevap Yazın