Ameliyat Sonrası, Trans Bireylerin Akıl Sağlığı Sorunları Azalıyor

Amerikan Psikiyatri Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, çoğu transseksüel insanın uygun hormon ve cerrahi müdahale gibi tıbbi bakımlar, transseksüel insanlar için zihinsel sağlık sorunlarının azalmasını sağlıyor.

Çalışmanın ortak yazarı John Pachankis, “Transeksüel bireylerin, stigma ile ilgili stres ve cinsiyet kimliklerini doğrulama sorunu ile genel popülasyondan daha yüksek psikolojik sıkıntı riski olduğunu biliyoruz” dedi.

ARAŞTIRMA

Yale Halk Sağlığı Okulu’ndan araştırmacılar, 2005-2015 yılları arasında “cinsiyet uyuşmazlığı” teşhisi almış bireyleri aramışlar ve İsveç Toplam Nüfus Kayıt Defterini incelemişlerdir.

Daha sonra ruh hali ve kaygı bozuklukları, antidepresan ve anksiyolitik (kaygı önleyici) ilaçlar alan ve hatta intihar girişiminden sonra hastaneye yatış için sağlık hizmetlerine başvuran ziyaretlere bakıldı. 

Araştırmacılar, transeksüel kişilerin, transeksüel olmayanlara göre altı katı  profesyonel destek görüyor  , bunun için üç kezden daha fazla ilaç verildiği ve hatta daha fazla hastaneye yatmış olma ihtimalinin bulunduğunu söylüyor.

Araştırmanın sonucunda transeksüel kişilerin akıl sağlığı sorunu  hormon tedavisi alanlarda %5 , hormon tedavisi ve ameliyat olanlar için %8 oranında azaldığı ortaya çıkıyor.

ABC News’in ortak yazarı Richard Bränström, “Toplumsal cinsiyet uyumsuzluğu teşhisi konması ve  cinsiyet değiştirme ameliyatı olma süreci uzun bir süreçtir ve bu sürecin stresli olması muhtemeldir.”

Bir Cevap Yazın