2019 Yılının Queer Filmleri

1. Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi / Portrait of a Lady on Fire

18. yüzyıl sonlarında Britanya’da genç bir kadının portresini yapmakla görevlendirilen bir sanatçının hikayesini konu ediyor. Marianne, izole bir adada yaşayan genç bir ressamdır. Genç kadın bir gün, manastırdan yeni ayrılan Heloise’in düğün portresini yapmakla görevlendirilir. Ancak portresinin yapıldığından Heloise’in haberinin olmaması gerekmektedir. Marianne, kendisine verilen görevi harfiyen yerine getirmek zorundadır ve bu yüzden de gündüzleri Heloise’i izleyip, geceleri portresini yapmaya karar verir. Bu durum gönülsüzce evlenmek üzere olan Heloise’in, yaklaşmakta olan düğün öncesi son özgür anlarını Marianne ile geçirmesine neden olur. İki kadın birlikte vakit geçirdikçe, aralarında beklenmedik bir yakınlaşma oluşur.

2. Ve Sonra Dans Ettik / And Then We Danced

Kendisini keşfetmeye çalışan bir gencin hikayesini konu ediyor. Çocukluğundan itibaren dansa ilgisi olan Merab, bir Gürcü topluluğu ile birlikte çalışır. Tutku ile bağlı olduğu dans ile hayatındaki sorunlarından uzaklaşmayı planlayan Merab, en iyisi olabilmek için hiç yorulmadan çalışır. Ancak onun hayatı, gruplarına yeni bir dansçının dahil olmasıyla bambaşka bir hal alır. Grubun yeni üyesi Irakli’yi başlarda en güçlü rakibi olarak gören Merab, zamanla farklı duygulara kapılır. Irakli’ye karşı farklı hisler beslemeye başlayan Merab, bu süreçte kendisini ve bedenini tanımaya başlar.

3. Aşk, Büyü, Vs

Türk yapımı bir film henüz vizyona girmedi.  İki kadının yıllar öncesine dayanan aşk hikayesini konu ediniyor. Eren, yıllar sonra çocukluk aşkını yeniden bulmak üzere Büyükada’ya gelir. Ancak Reyhan, Eren’in yokluğunda yaşadığı zorluklar nedeniyle sıradan bir hayat kurmak zorunda kalmıştır. Ayrıca Reyhan, yıllar önce yaptırdığı büyünün Eren’in üzerinde tuttuğuna inanıyordur. İkili birbirini bulduktan sonra neler olacağını izleyip görmelisiniz!

4. Bilmemek

Hayatlarından memnun olmayan bir ailenin yaşamına odaklanıyor. Selma ve Sinan, artık birbirlerine tahammül etmekte zorlanan bir çiftir. Evin oğlu Umut ise kendisini katılamanın peşindedir. Lise sonda okuyan Umut ile ilgili okulda eşcinsel olduğuna dair dedikodular dolaşmaya başlar. Selma ve Sinan yorucu evlilikleri ile baş etmeye çalıştıkları sırada Umut ansızın ortadan kaybolur. Selma ve Sinan oğullarını ararken aslında kendilerini kaybetmiş olduklarının farkına varır.

5. End of The Century / Fin de Siglo

Birbirlerini aslında daha önceden tanıdıklarını fark eden iki adamın hikayesini konu ediniyor. Ocho, 30’lu yaşlarda olan Arjantinli bir şairdir. Genç adam bir gün Barselona sokaklarında gezerken tesadüf eseri Berlinli bir İspanyol olan Javi ile tanışır. Birbirlerini tanımaya başlayan Javi ve Ocho, birlikte geçirdikleri bir günün ardından ikisini de şok edecek bir gerçeği keşfederler. Birbirlerini ilk kez gördüklerini düşünen iki adam, aslında 20 yıl önce tanışmıştır. Onlar aslında aynı şehri paylaşan iki yabancıdan oldukça fazlasıdır.

6. Emily ile Vahşi Geceler / Wild Nights With Emily 

Biyografik komedi türünde bir eşcinsel filmi olarak geçiyor. Emily Dickinson’ın bir yazar olarak yaşamını konu edinen filmde, kitaplarının basılma sürecinden, tutarsız ve dopdolu geçen aşk hayatına kadar çeşitli ayrıntılara yer veriliyor. Emily Dickinson’ın bu sırada bir kadınla ömür boyu süren bir ilişkisi olur. Başlarda Susan Gilbert ile yalnızca arkadaş olan Emily, Shakespeare Topluluğu’nda şiir okuma etkinliklerine katılıyordur. İkili, bir sahnede aşıkları oynamak zorunda kalır ve böylece romantizm kıvılcımlanır. Bir süre sonra Emily’nin ailesi uzun bir tatile çıkar ve Susan, bu süreç boyunca Emily’nin yanında kalır. Böylece aralarındaki ilişki daha da sıkı bir hale gelir.

7. Acı ve Zafer / Dolor y Gloria

Yönetmen Salvador Mallo’nın geçmişten bugüne yaptığı seçimleri ve yaşamında iz bırakan olayları konu ediyor. Filmde, Mallo’nun çocukluğunu yaşadığı 60’lı yıllara, doğup çocukluğunu geçirdiği yerden ayrılıp ailesi ile birlikte Valencia’da bir köye göç etmesine, refah arayışına, 80’lerin Madrid’inde kalbinin hızla çarpmasına neden olan ilk aşkına, terapi aracı olan yazı ve sinema ile tanışmasına, kendisini tanımasına yol açan olaylara değiniliyor.

8. Akıllı Kitap / Booksmart

Liseden mezun olmanın arifesinde, ansızın daha az çalışmaları ve daha fazla eğlenmeleri gerektiğinin farkına varır. Akranlarının gerisinde kalmamak için hala vakti olan kızlar, dört yıllık eğlenceyi tek bir geceye sığdırmaya çalışır. Aralarından Amy, uzun zamandır okullarındaki bir kıza aşıktır. Ancak ona açılmak için yeterince cesur değildir. Mezuniyet arifesinde yaşayacakları bitmek bilmeyen gece, Amy’ye aşk hayatı konusunda unutulmaz bir ders verecek ve yeni kapılar açacaktır.

9. Her Smell

Hayatındaki sorunlarla baş etmeye çalışan bir punk şarkıcısının hikayesini konu ediyor. Becky Something, 90’lı yıllara damgasını vuran Something She isimli tamamı kadınlardan oluşan punk rock grubunun süperstarıdır. Ancak onun eski şaşalı günleri artık geri kalmıştır. Genç kadının hayatı, anne olmasıyla birlikte tamamen değişmiştir. Bir yandan anne olmanın verdiği sorumlulukla ilgilenen Becky, bir yandan da heveslerini git gide kaybeden grup üyeleri, çıkması gereken albümlerinin yarattığı gerginlik ve yeni neslin müzik anlayışının değişmiş olması ile birlikte gelen sorunlarla boğuşur. Kendisini büyük bir çıkmazın içinde bulan Becky, başındaki sorunlarla uğraşırken gün geçtikçe yalnızlaşmaya başlar. Her türlü soruna karşı ayık kalmaya çalışan genç kadının aklında olan tek şey ise grubu eski güzel günlerine geri döndürmenin yolunu bulmaktır. Becky, grup arkadaşları ile beraber yeniden başarıya ulaşmak için inzivaya çekilip, kendisini yeniden süperstarlığa ulaştırmasını sağlayacak olan ilhamın gelmesini beklemeye karar verir.

10. Posledice / Sonuçlar

18 yaşındaki Andrej, sergilediği sorunlu davranışlarından ötürü ıslah evine gönderilen genç bir adamdır. Oğlunun davranışlarına daha fazla katlanamayan annesi tarafından, mahkeme zoruyla ıslah evine gönderilen Andrej, burada kendisi gibi sorunlu bir genç olan Zele’nin çetesine dahil olur. Başlarda psikopatlığın eşiğinde bulunan Zele’den korkan Andrej, bir süre sonra ona hayran olmaya başlar. Zele ile yakınlaştıkça hayatı zorlaşmaya başlayan ve kendisini sorgulamaya başlayan Andrej, Zele’ninki gibi bir yaşam tarzı ile kendi hayatına sadık kalma arasında bir seçim yapmak zorunda kalır.

Bir Cevap Yazın